خراسان -حرم مطهر امام رضا «ع» - sanam

خراسان

 

KHORASAN

 


 

Holy Shrine Of Imam Reza

 

حرم مطهر امام رضا «ع»

 

 

حرم امام رضا (ع) دارای بنای چهار گوش است که هر ضلع آن تقریباً ده متر است.
هر طرف آن با کاشی‏هایی خشتی ممتاز مزین گردیده است این خشتهای کاشی با نقش و نگار بدیع و طلاکاری در زمره نفیس‏ترین انواع کاشی است، در روی برخی از این کاشی‏ها تاریخ 612 و 720 هجری قمری خوانده می‏شود. 
صحن عتیق که به شکل مربع مستطیل است دارای چهار ایوان بزرگ می‏باشد، ایوان شرقی و ایوان غربی دارای سردر بسیار زیبا و مزین به کاشی کاریهای ممتاز می‏باشند، قسمتی از این صحن را امیر علی شیرنوایی وزیر دانشمند سلطان حسین بایقرا در سال 872 هـ.ق بنیان نهاده است.
قسمت دیگر این صحن و ایوان شمالی و شرقی و غربی بنا به فرمان شاه عباس اول صفوی ساخته شده است.
گلدسته‏های طلا که بروی ایوان عباسی و ایوان جنوبی قرار دارند. 
از آثار شاه طهماسب صفوی به تاریخ 920 هـ.ق و نادرشاه افشار 1145 هـ.ق است همچنین طلاکاری ایوان در سال 45 هـ.ق به فرمان نادرشاه افشار انجام شده است. از این رو است که در ایوان جنوبی (ایوان طلا) چهار در نقره وجود دارد. این ایوان شامل تزئینات گوناگون و کتیبه‏های متعددی از جمله کتیبه‏ای به خط محمد رضا امامی می‏باشد.
صحن جدید در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار بنا نهاده شده است. سپس در زمان محمد شاه قاجار با کاشیکاری تزیین یافته است. در این صحن تاریخ 1262 و 1271 هـ.ق ثبت شده است. به طور کلی مجموعه بناهای آستان قدس رضوی (ع) را می‏توان از لحاظ معماری ـ تزئینات کاشیکاری، گچبری، مزکتابت و خطاطی، رنگ آمیزی، نقاشی، حجاری، فلزکاری، طلاکاری و سایر رشته‏های هنری گنجینه‏ای از هنرهای ظریف و دوران اسلامی در ایران دانست.